Když jsem minulý článek o Petrově vydařené letní přípravě zakončil dovětkem, že se v závodní sezóně máme na co těšit, nebyl jsem daleko od pravdy. Potvrdily to hned první závody Evropského poháru, pořádané v rakouském Reiteralmu.
Pod majestátní jižní stěnou Dachstainu se tu 9. a 10. listopadu jely po oba dva dny rychlé disciplíny – super-G. V pondělní jízdě udělal Petr pár drobných chyb, které ho odsunuly na stále parádní 5. místo. Úterní jízda byla už naprosto famózní, bez chyb a nikdo z početné a velmi kvalitní konkurence Petra nepřekonal. První vítězství tak bylo „doma“ a návaznost na loňskou šňůru pěti vítězství zachována.
U zmiňované konkurence bych se na moment pozastavil a podal krátký výčet poražených: Kostelič, Olsson, Görgl, Jerman, všichni pravidelně bodující v závodech Světového poháru. Další vynikající jména byla v roli předjezdců: Gruber a Kröll. Uvedení jezdci nestartovali v odlišných podmínkách a také stav tratě měli naprosto totožný s Petrem, proto můžeme mluvit o věrohodném srovnání. Velký podíl na úspěchu má také dlouhodobé testování mnoha páru lyží a konečný výběr opravdu těch nejrychlejších. Samotné namazání na závod bylo dílem „Papa“ a lyže jely podle Petrových slov vskutku výborně. Další naší výhodou bylo, že v Evropském poháru má možnost prvních 15 závodníků vybrat si libovolné startovní číslo. Petr, jako loňský celkový vítěz EP v super-G, si vybíral jako první. Po zhodnocení stavu sjezdovky den před závodem si vybral jedničku. Důvod výběru tak nízkého čísla je v EP poměrně jednoduchý: povrch tratě je na začátku závodu ve výborném stavu, závodník si může vybrat optimální stopu a nemusí se při tom ohlížet na nerovnosti způsobené závodníky startujícími před ním, apod. Petr také patří mezi ty sjezdaře, kteří jezdí „hlavou“ a pokud si dobře prohlédne trať (což dělá vždy), můžete si být téměř jisti, že ho na trati jen tak něco nezaskočí. Mám na mysli např. špatně najetý skok, nevhodně najetou zatáčku apod. Pouze u těžších sjezdů a při nestabilním počasí provázeném sněžením je vhodné volit si trochu vyšší startovní číslo.
TRÉNINKY NEPOČKAJÍ Vzhledem k velmi dobrým podmínkám na sjezdovkách Reiteralmu jsme hned druhý den po závodech vyrazili na tréninky. Zájem o místo na svahu je tu obrovský, neboť jen velmi málo rakouských středisek se může v těchto dnech pochlubit dostatkem sněhu. Z tohoto důvodu jsme se nevyhnuli spojení s jinými týmy. Ve středu to byl evropský kádr domácího Rakouska, ve čtvrtek jsme trénovali podařený sjezd společně s Olssonem a Jankou a poslední páteční den jsme si sami postavili krátký obřák. Stihli jsme tak, co jsme stihnout chtěli, a teď nás čeká zasloužený týdenní odpočinek. V sobotu 21. listopadu pak hurá do přenádherných Rockie Mountains na první závody Světového poháru – do Lake Louise. A že se bude na co těšit :)
Když sportovec dokáže překonat své předešlé výsledky, je to vždy důvod k radosti. Ve stejně radostném duchu se vyvíjela i Petrova zimní sezóna 08/09.
Rekapitulovat můžeme začít 30. místem v super-G z italské Val Gardeny, které znamenalo vůbec první bod z rychlostních disciplín Světového poháru jak pro Petra, tak pro samostatnou Českou republiku. Pokračovat lze stejným výsledkem z Kitzbűhelu a zakončit na české poměry přímo velkolepě 25. místem ve sjezdu v norském Kvitfjellu. V půli trati se Petr dokonce pohyboval na parádním 10. místě.
Samostatnou kapitolou byly závody Evropského poháru – pomyslného „Béčka“ ve srovnání se Světovým pohárem, ovšem s velmi slušnou konkurencí. Tady nejlépe poslouží jednoduchá rovnice: 5 závodů = 5 vítězství= celkové vítězství. Dodejme, že jde o disciplínu super-G. V celkovém pořadí EP Petr dosáhl na 3. místo, což se českým závodníkům v mužské kategorii již hezkých pár let nepodařilo. Vynechat bychom neměli ani domácí scénu a titul Mistr ČR v obřím slalomu a Vicemistr ČR v super-G.
Při hodnocení uplynulé sezóny tak se mnou snad budete souhlasit, pokud u ni ponechám titulek „Vydařená“.
ZMĚNA
Příznivci alpského lyžování určitě již stihli v médiích zaznamenat, jakáže to změna v rodinně Záhrobských proběhla. Těm z Vás, kterým tato zpráva unikla, jen krátce připomenu současnou situaci.
V dřívějších letech probíhala letní a podzimní ledovcová příprava pro Petra i Šarku společně pod dohledem Petra Záhrobského st. Přes velice dobré výsledky tento model však už nadále nevyhovoval, neboť Šárka je specialistkou v točivých disciplínách, zatímco Petr stále více upřednostňuje super-G a sjezd. Při společné přípravě tak nezřídka docházelo ke kompromisům, pro které už není ve sportu na světové úrovní prostor. Od letošního jara tak Šárka trénuje s vlastním týmem, ve kterém již nefiguruje jméno jejího otce. Ten se bude naproti tomu v letošní sezóně na plný úvazek věnovat Petrovi, kterému může vytvořit kvalitní zázemí odpovídající jeho potřebám a současné výborné formě. Stejné složení týmů bude platit i pro celé závodní období.
CO PŘES LÉTO NATRÉNUJEŠ, V ZIMĚ JAKO KDYŽ NAJDEŠ
Toto upravené rčení platí snad pro všechny zimní sporty a nejinak je tomu u sjezdařů. V jejich podání lze s trochou nadsázky dodat, že trénují, aby zůstali naživu – ono sjet dvě a půl minuty dlouhý sjezd ve Wengenu a v úzkém předcílovém esíčku nemít dostatek sil na projetí zavání pádem. Následky jsou z televizních přenosů dostatečně známy.
Petr ve své letní přípravě raději preferuje delší, několikaměsíční „suchou“ přípravu složenou z kondičních tréninků při kterých je třeba si vybudovat výbornou kondici na celou zimu. Náplní je převážně kolo, posilování, inline, běh a v neposlední řadě všemožná imitační, koordinační a balanční cvičení.
NA LEDOVEC KDYKOLIV A KAMKOLIV
Přestože se plánování kdy a kam vyrazit za lyžováním provádí poměrně s velkým předstihem a pečlivostí, můžete si být nakonec stejně jisti, že se něco změní. Nejčastěji jde samozřejmě o kvalitu a množství sněhu. Naštěstí ledovců vhodných k letnímu lyžování je v Alpách více jak desítka, a tak není problém vybrat ten momentálně nejvhodnější. V krajním případě se může i stát, že během cesty např. na Kaunertal v klidu odbočíte o křižovatku dříve a dojedete na Pitztal, kde jsou vhodnější podmínky.
Na první tréninky na sněhu došlo již začátkem června na Kaunertalu, kde hlavní náplní bylo testování lyží na sjezd a super-G. Každý den začíná v duchu Ranní ptáče dále doskáče (a dřív se unaví a dřív …- to už znáteJ) Neboli vstáváme již okolo třetí hodiny ráno a po nočním půlhodinovém výjezdu autem do 3 000m n.m. překládáme všechno vybavení na skútr. Za šerá, spíše ještě za pěkné tmy, stavíme povětšinou super-G nebo sjezd. Zhruba o půl šesté je už dostatek světla a Petr začíná jezdit na čas v bránách a najede cca 8-12 jízd. Celé toto ranní počínání je důsledkem faktu, že sníh je zmrzlý max. do 7 hodiny, a tak je třeba vše stihnout v čas. Občas ale přemýšlím, jestli jsou ty krásné východy slunce dostatečnou satisfakcí za ten ranní budíček J Řekl bych, že jsou!!! Po skončení jízd v bránách následuje druhá půlka programu: testování. Najdeme si hezký, cca 700m dlouhý mírný svah, postavíme časomíru a už se to točí jak na kolotoči – rychle vytáhnout Petra nahoru, testovací jízda dolu a pořád dokola. Na konci toho všeho není problém zahlédnout na tachometru skútru hodnotu 100km/den. Zpátky na hotel se vracíme do 12 hodiny a po vydatném „snídaňoobědu“ je třeba dohnat to, na co byla noc krátká. Odpolední trénink ale nedá zahálet moc dlouho.
Po více jak dvouměsíční lyžařské pauze, ke konci srpna, jsme opět vyrazili do vyšších poloh alpských. Nejvýhodnější podmínky se zdály být na italském ledovci Stelvio, jelikož je o několik stovek výškových metrů výše než ledovce rakouské. Další devizou pro toto období je stabilní, přímo parádní počasí. Ranní stávání už není nikterak drastické a vzhledem k tomu, že bydlíme ve výšce nad 3000m n.m., je to na sjezdovku kousek. Nevýhodu Stelvia je poměrně mírný svah, přesto se zde najde i pěkný, prudší kousek na obří slalom.
Na Stelvio jsme se vrátili ještě jednou začátkem října, před tím jsme ale celých 12 zářijových dní trávili na lyžařsky nejvýše položeném ledovci v Alpách – v Zermattu. Švýcarský Zermatt je ideální pro trénování rychlých disciplín, a tak jsme nelenili a střídali super-G se sjezdem. Občas je ale docela velký problém zajistit si dobrou sjezdovku, jelikož doma tu jsou Švýcaři a ti se rozhodně s nikým dělit nechtějí. My jsme spojili síly s Kosteličem a tréninky se odjeli vskutku kvalitní. Zajímavou perličkou je zdejší systém lanovek, jelikož na vršek sjezdovek se dostanete až po nastoupení do tří obřích gondol. O dobrou zábavu tak máte postaráno hned po ránu, když z druhého gondoly pro 120 lidí se všech těchto 120 netrpělivých trenérů a závodníků žene dlouhou chodbou a doufají, že právě oni budou mezi oněmi 80 šťastlivci, kteří se vejdou do menší třetí gondoly a budou tak moc začít trénovat jako první. „Maso“ je to vskutku veliké a žena s kočárkem křižující cestu tomuto davu by jistě neměla šanci. Na cestě z tréninku na Vás čekají 3 „kotváče“ a opět ony 3 gondoly. Po těžkém dni a se vším materiálem je to opravdu lahůdka.
Během druhé poloviny října byly už v dobrém stavu rakouské ledovce Pitztal a Kaunertal. Hlavně na prvně jmenovaném Pitztalu proběhly opravdu vydařené tréninky super-G.
READY, STEADY, GO??
Začátkem listopadu pomalu končí příprava. Nejen z mého pohledu se Petrův poslední půlrok vyvíjel velmi slibně a co se mělo stihnout a natrénovat, to se stihlo více než kvalitně.Konečnou odpověď ale podají až první závody - konkrétně Evropský pohár v rakouském Reiteralmu 9. a 10. listopadu. Těšme se!!!
Poslední dvě sezóny v podání Petra Záhrobského, zvláště ta velmi úspěšná loňská, byly jasným signálem lyžařské i široké veřejnosti, aby začala závodníka Ski klubu Krkonoš vnímat především coby neustále se zlepšujícího českého sjezdaře, jenž dokázal zajet hned několik výsledků, v historii tuzemského mužského alpského lyžování vpravdě ojedinělých.
Petrovi se podařilo vybojovat premiérové české body ve Světovém poháru v některé z rychlostních disciplín. Dvě 30. místa v Super-G (Val Gardena, Kitzbühel), k tomu 25. příčka ve sjezdu SP v norském Kvitfjellu a navrch jako pořádný závdavek 6 vítězství v superobřích slalomech Evropského poháru včetně celkového triumfu v hodnocení této disicplíny, to vše byly výsledky, hodné respektu a uznání.
"Z těchto výsledků vyplývá, že se budu soustředit na rychlostní disciplíny, i když vím, že ze mě nikdy nebude ten úplně klasický sjezdař. Třeba sjezd v Kitzbühelu zatím neplánuju jet, ale rád bych se zúčastnil všech, řekl bych rozumnějších sjezdů ve svěťáku, což je například Lake Louise, Kvitfjell nebo Val Gardena. Superobří slalomy chci odjet všechny," vysvětluje zkušený český reprezentant, jehož doménou byl dříve více obří slalom, na který ani nyní (především v tréninku) rozhodně nezanevře, přesto však počet absolvovaných závodů v GS poněkud omezí.
Za jeho vzestupem v "klouzavkách" stojí několik faktorů. Určitě je to nesmírně tvrdá práce. "Petr je velký dříč a o to více si všechny úspěchy, kterých v poslední době dosáhnul, zaslouží," chválí svého syna a svěřence Petr Záhrobský starší. Druhým významným aspektem jsou podle mínění Petra juniora nabyté zkušenosti a závodnická vyzrálost. "Je to obdobné jako ve Formuli 1, je velký rozdíl mezi tím, když na nějakém okruhu jedete poprvé nebo podvacáté. Tak to funguje i ve Světovém poháru, který se každý rok jezdí z velké části na stejných místech a stejných tratích," podotýká nejvýše postavený český sjezdař v hodnocení rychlostních disciplín ve světovém žebříčku FIS.
Třetím, neméně důležitým bodem, je kvalita lyží. "Poslední dvě sezóny mám od firmy Head opravdu velmi dobré lyže. Když má člověk kvalitní vybavení, klidně to při dvouminutovém sjezdu znamená vteřinu náskoku," zdůrazňuje člen Centra sportu Ministerstva vnitra České republiky. Díky dosaženým výsledkům se pro nadcházející sezónu opět posunul o něco výše ve firemní hierarchii HEADu. "Patří teď mezi jejich elitní jezdce, je to třeba vidět na tom, že firma vyrobí na novou sezónu 100 párů těch nejlepších závodních lyží a z nich si jich takový Didier Cuche vezme čtrnáct a Petr čtyři," dodává Petr Záhrobský starší, který se po vzájemné dohodě v rodinném kruhu bude nyní stoprocentně věnovat coby kouč a servisman svému synovi. Vedle "Papá" coby šéfa týmu jsou ještě Petrovi juniorovi k dispozici asistent trenéra Libor Junek, lékař MUDr. Jiří Beznoska a kondiční trenér Josef Šilhavý.
Již zmiňované testování lyží je nedílnou součástí každé přípravy na nadcházející sezónu. Petr a jeho tým se této činnosti věnovali v červnu na ledovci Kaunertal a budou v ní ještě před startem nového závodního ročníku pokračovat. Celá příprava byla jinak koncipována v podobném duchu jako ty předchozí. "Předloňská i loňská mě dovedly k dobrým výsledkům, osvědčily se, takže nebylo třeba je nějak výrazně měnit. Vyhovuje mi, když se přes léto můžu věnovat kondičnímu tréninku a na lyže jdu pak o něco později," přitakává český reprezentant, který v druhé polovině srpna strávil několik dní na italském ledovci Stelvio a pak se odebral na týden do Jeseníků do Karlovy Studánky na kondičně-rehabilitační pobyt. "Bylo to příjemné zpestření přípravy," pochvaluje si.
Do olympijské sezóny plánuje vstoupit v rakouském Reiteralmu při dvou superobřích slalomech Evropského poháru. "Ale vzhledem k tomu, že se jedná o termín 9. a 10. listopadu, tak není úplně jisté, že se závody pojedou. V tom případě by asi mým prvním závodem byl Světový pohár v kanadském Lake Louise na konci listopadu," upřesňuje osmadvacetiletý sjezdař.
Jeho ambice ve Světovém poháru, který bude v nové sezóně upřednostňovat před kontinentálním seriálem, i proto, že má ve svěťákovém superobřím slalomu jisté místo startu v celé sezóně (a navíc vyjíždí další místo pro některého z reprezentačních kolegů), míří do elitní třicítky. "Rád bych ve Světovém poháru potvrdil své výsledky z minulé sezóny a přeju si, aby se mi letos podařilo nasbírat ještě více bodů. Ideálním stavem by bylo být ve sjezdu nebo v super-G ve třicítce celkového hodnocení této disciplíny a dostat se do nasazené třicítky," uzavírá Petr.
Celá zimní sezóna byla opravdu podařená. Hodně se cestovalo - Canada, Skandinávie a převážně Alpy. Ještě lepší ale byly Petrovy výsledky...celkové vítězství v Super-G Evropského poháru, kde dokázal z pěti závodů pětkrát vyhrát!!! Neméně úspěšný byl ve Světáku, kde se mu poprvé dařilo umísťovat se do první 30 a sbírat tak body. Celou zimu panovala super pohoda, ale na jaro jsme se už opravdu těšili. Vždyť jsme taky od listopadu do půlky dubna byli doma necelých 10 dní:) Ale stálo to za to!!!